Hiking
On Saturday, April 18, join us for a scenic circular hike in Dionysos, Northern Penteli, with a visit to the Open-Air Quarry Museum and stops at the chapels of Agios Loukas and Agios Nikitas.
| Event Date | 18-04-2026 10:00 |
| Event End Date | 18-04-2026 14:00 |
| Capacity | 30 |
| Registered | 26 |
| Available Place | 4 |
| Individual Price | 15,00€ |
| Location | DIONISOS |
| Route Distance | 5.5 Km |
| Altitude Ascent | +325 m |
| Altitude descent | -325 m |
| Difficulty degree | A+ |
| Hiking Time | 03:00 |
| Hiking time stops | 04:00 |
Sunday, April 19 – Hiking in Methana through a unique volcanic landscape with panoramic views over the Saronic Gulf, just a few hours from Athens.
| Event Date | 26-04-2026 9:30 |
| Event End Date | 26-04-2026 14:30 |
| Capacity | 30 |
| Registered | 24 |
| Available Place | 6 |
| Individual Price | 20,00€ |
| Location | Holly Monastery of St.John Kynegos |
| Route Distance | 8.0 Km |
| Altitude Ascent | +500 m |
| Altitude descent | -500 m |
| Difficulty degree | B |
| Hiking Time | 04:00 |
| Hiking time stops | 05:00 |
| Route type | Κυκλική Διαδρομή (Loop trail) |
On Friday, May 1st 2026, we hike to Zacharitsa summit on Mount Poikilo during a unique full moon night hike near Athens under the Flower Moon, starting shortly before sunset to experience the transition from daylight to moonlight with panoramic views over the entire Attica region.
| Event Date | 01-05-2026 20:00 |
| Event End Date | 01-05-2026 23:00 |
| Capacity | 45 |
| Registered | 45 |
| Available Place | 0 |
| Individual Price | 15,00€ |
| Location | Poikilo mountain/Petroupoli |
| Route Distance | 6.5 Km |
| Altitude Ascent | +250 m |
| Altitude descent | -250 m |
| Difficulty degree | A |
| Hiking Time | 02:30 |
| Hiking time stops | 03:15 |
| Route type | Κυκλική (Loop trail) |
Join us for an unforgettable hiking adventure in Mount Parnitha, exploring the peaks of Karavola (1,413 m) and Ornio (1,350 m) on a beautiful circular route. This family-friendly hike combines breathtaking mountain views, forest trails, and unique natural beauty, making it perfect for hikers of all levels — including children. Enjoy the serenity of nature just a short distance from Athens and reconnect with the outdoors.
| Event Date | 02-05-2026 10:00 |
| Event End Date | 02-05-2026 14:15 |
| Capacity | 25 |
| Registered | 17 |
| Available Place | 8 |
| Individual Price | 15,00€ |
| Location | Bafi Refuge |
| Route Distance | 8.5 km |
| Altitude Ascent | +285 m |
| Altitude descent | -285 m |
| Difficulty degree | A |
| Hiking Time | 02:45 |
| Hiking time stops | 04:00 |
On Sunday 03/05/2026 we hike across the Perachora peninsula, from Vouliagmeni Lake to the Melagkavi lighthouse and the archaeological site of Heraion, following a scenic coastal route with views over the Corinthian Gulf.
| Event Date | 03-05-2026 7:00 |
| Event End Date | 03-05-2026 20:00 |
| Capacity | 55 |
| Registered | 55 |
| Available Place | 0 |
| Individual Price | 40,00€ |
| Location | Lake of Vouliagmenis (Perachora Loutraki) |
| Route Distance | 8.0 |
| Altitude Ascent | 280 |
| Altitude descent | 280 |
| Difficulty degree | Α |
| Hiking Time | 03:30 |
| Hiking time stops | 05:00 |
| Route type | Κυκλική διαδρομή, εκκίνηση και τελείωμα στην ίδια τοποθεσία (Loop trail) |
| Event Date | 03-05-2026 10:00 |
| Event End Date | 03-05-2026 14:00 |
| Capacity | 35 |
| Registered | 33 |
| Available Place | 2 |
| Individual Price | 15,00€ |
| Location | Kaisariani Fire lookout station |
| Route Distance | 6.5 |
| Altitude Ascent | 300 |
| Altitude descent | 300 |
| Difficulty degree | Α |
| Hiking Time | 02:45 |
| Hiking time stops | 04:00 |
On Saturday, May 9, join us for a scenic circular hike in Dionysos, Northern Penteli, with a visit to the Open-Air Quarry Museum and stops at the chapels of Agios Loukas and Agios Nikitas.
| Event Date | 09-05-2026 10:00 |
| Event End Date | 09-05-2026 14:00 |
| Capacity | 30 |
| Registered | 0 |
| Available Place | 30 |
| Individual Price | 15,00€ |
| Location | DIONISOS |
| Route Distance | 5.5 Km |
| Altitude Ascent | +325 m |
| Altitude descent | -325 m |
| Difficulty degree | A+ |
| Hiking Time | 03:00 |
| Hiking time stops | 04:00 |
On Sunday 10 May we hike on Mount Parnitha along a scenic circular gorge route through Mikri Houni and Megali Houni, following shaded forest trails, seasonal streams and lush spring landscapes, with a stop at the historic Agia Triada chapel.
| Event Date | 10-05-2026 9:00 |
| Event End Date | 10-05-2026 15:00 |
| Capacity | 30 |
| Registered | 15 |
| Available Place | 15 |
| Individual Price | 20,00€ |
| Location | Cable car parking of Parnitha |
| Route Distance | 9.5 |
| Altitude Ascent | 560 |
| Altitude descent | 560 |
| Difficulty degree | Β |
| Hiking Time | 04:30 |
| Hiking time stops | 05:30 |
On Sunday, May 17, we hike on Mainalo Mountain following a scenic forest route from Roïno to Alonistaina through dense fir woodland in Arcadia, Peloponnese. A well-designed day hiking experience in Greece combining shaded trails, fresh mountain air and authentic alpine scenery.

