Hiking
On Sunday, March 8, join us for a scenic circular hike in Dionysos, Northern Penteli, with a visit to the Open-Air Quarry Museum and stops at the chapels of Agios Loukas and Agios Nikitas.
| Event Date | 08-03-2026 10:00 |
| Event End Date | 08-03-2026 13:30 |
| Capacity | 48 |
| Registered | 44 |
| Available Place | 4 |
| Individual Price | 15,00€ |
| Location | DIONISOS |
| Route Distance | 5.5 Km |
| Altitude Ascent | +325 m |
| Altitude descent | -325 m |
| Difficulty degree | A+ |
| Hiking Time | 03:00 |
| Hiking time stops | 04:00 |
| Event Date | 14-03-2026 10:00 |
| Event End Date | 14-03-2026 14:00 |
| Capacity | 45 |
| Registered | 19 |
| Available Place | 26 |
| Individual Price | 15,00€ |
| Location | Kaisariani Fire lookout station |
| Route Distance | 6.5 |
| Altitude Ascent | 300 |
| Altitude descent | 300 |
| Difficulty degree | Α |
| Hiking Time | 02:45 |
| Hiking time stops | 04:00 |
Join us on Sunday, March 15, 2026, for a circular hike in Arcadia, in the heart of the mountainous Peloponnese. This route follows the 5th section of the Mainalon Trail with return via the E4, connecting the historic villages of Vytina and Nymfasia through forests, rivers, stone bridges, and Arcadian mythology.
| Event Date | 22-03-2026 9:30 |
| Event End Date | 22-03-2026 14:30 |
| Capacity | 40 |
| Registered | 39 |
| Available Place | 1 |
| Individual Price | 20,00€ |
| Location | Holly Monastery of St.John Kynegos |
| Route Distance | 8.0 Km |
| Altitude Ascent | +500 m |
| Altitude descent | -500 m |
| Difficulty degree | B |
| Hiking Time | 04:00 |
| Hiking time stops | 05:00 |
| Route type | Κυκλική Διαδρομή (Loop trail) |
Join us for an unforgettable hiking adventure in Mount Parnitha, exploring the peaks of Karavola (1,413 m) and Ornio (1,350 m) on a beautiful circular route. This family-friendly hike combines breathtaking mountain views, forest trails, and unique natural beauty, making it perfect for hikers of all levels — including children. Enjoy the serenity of nature just a short distance from Athens and reconnect with the outdoors.
| Event Date | 22-03-2026 10:00 |
| Event End Date | 22-03-2026 14:15 |
| Capacity | 40 |
| Registered | 27 |
| Available Place | 13 |
| Individual Price | 15,00€ |
| Location | Bafi Refuge |
| Route Distance | 8.5 km |
| Altitude Ascent | +285 m |
| Altitude descent | -285 m |
| Difficulty degree | A |
| Hiking Time | 02:45 |
| Hiking time stops | 04:00 |
| Event Date | 28-03-2026 10:00 |
| Event End Date | 28-03-2026 14:00 |
| Capacity | 45 |
| Registered | 21 |
| Available Place | 24 |
| Individual Price | 15,00€ |
| Location | Kaisariani Fire lookout station |
| Route Distance | 6.5 |
| Altitude Ascent | 300 |
| Altitude descent | 300 |
| Difficulty degree | Α |
| Hiking Time | 02:45 |
| Hiking time stops | 04:00 |
| Event Date | 29-03-2026 7:00 |
| Event End Date | 29-03-2026 20:30 |
| Capacity | 54 |
| Registered | 54 |
| Available Place | 0 |
| Individual Price | 40,00€ |
| Location | Archaeological Museum of Mycenae |
| Route Distance | 11.0 |
| Altitude Ascent | 220 |
| Altitude descent | 230 |
| Difficulty degree | Α |
| Hiking Time | 04:00 |
| Hiking time stops | 05:00 |
| Route type | Ευθεία διαδρομή, εκκίνηση και τελείωμα σε διαφορετικό σημείο (Point to Point trail) |
On Sunday, March 29, join us for a scenic circular hike in Dionysos, Northern Penteli, with a visit to the Open-Air Quarry Museum and stops at the chapels of Agios Loukas and Agios Nikitas.
| Event Date | 29-03-2026 10:00 |
| Event End Date | 29-03-2026 14:00 |
| Capacity | 48 |
| Registered | 29 |
| Available Place | 19 |
| Individual Price | 15,00€ |
| Location | DIONISOS |
| Route Distance | 5.5 Km |
| Altitude Ascent | +325 m |
| Altitude descent | -325 m |
| Difficulty degree | A+ |
| Hiking Time | 03:00 |
| Hiking time stops | 04:00 |
| Event Date | 05-04-2026 10:00 |
| Event End Date | 05-04-2026 14:15 |
| Capacity | 30 |
| Registered | 29 |
| Available Place | 1 |
| Individual Price | 15,00€ |
| Location | Parnitha Mola Location |
| Route Distance | 8.0 Km |
| Altitude Ascent | +350 m |
| Altitude descent | -350 m |
| Difficulty degree | A |
| Hiking Time | 02:45 |
| Hiking time stops | 04:00 |
Easter in Anafi, at the south-easternmost edge of the Cyclades. An organized journey with 3 overnight stays, hiking along iconic routes of the island, authentic Cycladic architecture and tranquility away from mass tourism. The ideal time to discover Anafi through its landscapes, history and unhurried rhythm of life.
| Event Date | 10-04-2026 23:00 |
| Event End Date | 15-04-2026 10:00 |
| Capacity | 35 |
| Registered | 35 |
| Available Place | 0 |
| Individual Price | 190,00€ |
| Route Distance | Μοναστήρι-Παν.Καλμιώτισσα: 5km / Μοναστήρι-Καστέλι Ρούκουνας: 7km / Χώρα-Μοναστήρι: 8.6km |
| Altitude Ascent | Μοναστήρι-Παν.Καλμιώτισσα: +430m / Μοναστήρι-Καστέλι Ρούκουνας: +300m / Χώρα-Μοναστήρι: +250m |
| Altitude descent | Μοναστήρι-Παν.Καλμιώτισσα: -430m / Μοναστήρι-Καστέλι Ρούκουνας: -400m / Χώρα-Μοναστήρι: -310m |
| Difficulty degree | Μοναστήρι-Παν.Καλμιώτισσα: B / Μοναστήρι-Καστέλι Ρούκουνας: Α /Χώρα-Μοναστήρι: A |
| Hiking Time | Μοναστήρι-Παν.Καλμιώτισσα: 2h / Μοναστήρι-Καστέλι Ρούκουνας: 2.5h / Χώρα-Μοναστήρι: 3.5h |
| Hiking time stops | Μοναστήρι-Παν.Καλμιώτισσα: 3.5h / Μοναστήρι-Καστέλι Ρούκουνας: 4h / Χώρα-Μοναστήρι: 4.5h |

